top of page

Anadolu

Güncelleme tarihi: 17 Eyl 2022Hırçın dalgaları çetin coğrafyası desem aklımıza ilk Karadeniz gelir. Karadeniz insanı da dalgaları gibi çetrefillidir. Mucitlik ruhlarına işlenmiş mıhlama, kuymak ,hamsi, kemençe, horon, tulum kırmızı çizgileridir.

Sevdi mi tam seven her daim ayazı içinize işleyen ama insanı ayazını unutturacak kadar sıcak olan İç Anadolu Bölgesi insanı. Gadasını aldıklarım diye severler birbirlerini. Kayseri mantısı, çiğ böreği, Ankara tavası, Keşkeği, Çiğ böreği, halayı, semahı, Mevlana’sı, Nasreddin Hocası kırmızı çizgileridir.

Kışı Çetin soğuk ama insanı sımsıcak merhametli bir o kadar da vefalı Doğu Anadolu Bölgesi insanı. Kışın beyaz örtüsüne büründü mü kolay kolay çıkarmaz üstünden, havası soğuk ama muhabbeti insanı sıcacık .Çeşit çeşit enfes peynirleri, cağ kebabı, döneri, büryanı kısacası kırmızı et gerçekten de kırmızı çizgileridir.

İncire yemiş derler, her türlü otun şeceresini bilirler. Enfes yemekler yaparlar. Efelerin efesi Ege Bölgesi insanı. Neşeli, sımsıcak, samimi eğlenmeyi seven misafirperverliği ile mesh eder insanı. Zeytinyağı, börülcesi, şevketi bostanı, kabak çiçeği dolması kısacası birbirinden leziz otları kırmızı çizgileridir.

Akşamları bir başka gecesi gündüzü bir başka güzel Akdeniz bölgesi. Havasının sıcaklığı insanına da sirayet etmiş bir o kadar sıcak, samimi, güler yüzlüdür insanı. Künefesi, Humusu, Babaganuşu, analı kızlısı, Adana kebabı, Hatay kebabı, Denizinin zengin mahsulleri en kırmızı çizgileridir.

İki kıtayı birbirine bağlayan boğazı ile mest eden Marmara Bölgesi. Her milletten halkı kucaklar. Sıcacıktır insanı kucaklar herkesi. Tarihi, Bursa İskenderi, lüferi, pişmaniyesi, Edirne ciğeri, kebapları, lokumları, kestane şekeri kırmızı çizgisidir.

Eksiğiyle noksanıyla bölgelerimizi sizlere aktardık peki sizlerin kırmızı çizgileri neler?


36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page